Bude mít nízkou hladinu vápníku a nízký obsah vitamínu D-3, že se budete cítit unaveni?

Vitamín D a vápník pracují v kontrastu, aby vaše kosti byly zdravé. Bez dostatečného příjmu vitamínu D by vaše tělo nebylo schopno absorbovat dostatek vápníku pro správný vývoj a údržbu kostí. Pokud neabsorbujete dostatek vápníku ze stravy a výživových doplňků, může to vést k snížení kostní hmoty, což může způsobit osteoporózu. Zatímco letargie a únava mohou naznačovat výživové deficity, nedostatky vápníku a vitaminu D nemusí být snadno rozpoznatelné samotnými příznaky.

O D-3 a vápníku

Vitamín D-3 je forma živiny, kterou vaše tělo vytváří při vystavení ultrafialovému záření nebo UV záření. Jiné zdroje zahrnují mastné ryby jako losos, sardinky a makrela, stejně jako potraviny obohacené vitamínem D, včetně kravského mléka, sojového mléka, pomerančového džusu a snídaňových cereálií. Vápník je nejvýznamnějším minerálem ve vašem těle a 99% Zásoby vápníku jdou na udržení vašich kostí a zubů zdravých. Mezi dobré zdroje vápníku patří zelená listová zelenina, mléčné výrobky a tofu obohacený o vápník.

Nedostatek

Nízká hladina vápníku nebo vitaminu D může vyvolat jemné příznaky nebo vůbec žádné zjevné symptomy, alespoň zpočátku. Nízká hladina vápníku v krvi může způsobit, že se cítíte unavený, symptom, který může být doprovázen necitlivostí končetin, svalovými křečemi a sníženou chutí k jídlu. Nedostatek vitaminu D může vést k nedostatku vápníku, stejně jako křivosti u dětí a osteomalacie u dospělých. Tyto stavy jsou charakterizovány měkkými nebo slabými kosti. Zpočátku může být také nedostatečný stav vitaminu D obtížně rozpoznatelný samotnými příznaky, i když je možné svalovou slabost a bolest kostí.

Funkce

Nedostatek vitaminu D a vápníku ovlivňuje nejen zdraví kostí, ale má i jiné důsledky. Vaše tělo používá vápník k tomu, aby pomohl svalům a krevním oběhům správně fungovat, například k zrání krve ak nervovému zdraví. Vitamin D také přispívá k zdraví nervů a svalů, stejně jako ke správné funkci imunitního systému. Zatímco absorpce adekvátního množství vápníku a vitaminu D je zásadní, příliš mnoho může být toxické.

Úvahy

Lékařský ústav stanovil přípustné horní hranice příjmu jak pro vápník, tak pro vitamin D. Maximální příjem vápníku, který pravděpodobně nepůsobí nežádoucí účinky, je 2500 mg pro dospělé do věku 50 let a 2000 mg pro starší dospělé. Horní hranice je 2500 mg pro těhotné a kojící ženy. Přípustný horní limit pro příjem vitaminu D je 100 mikrogramů pro všechny dospělé. Doporučená dieta pro vápník je 1000 mg pro muže do 70 let a ženy do 50 let. Starší muži a ženy by se měli zaměřit na 1 200 mg denně. Poraďte se svým lékařem o stavu vápníku a vitaminu D a obdržíte doporučení a dietní doporučení, abyste zajistili adekvátní příjem.