Co je dlouhodobá ztráta paměti?

National Institutes of Health (NIH) definuje dlouhodobou ztrátu paměti jako potíže při vzpomínce na události, které se v minulosti vyskytly. Dlouhodobé vzpomínky se vytvářejí, když jsou v hipokampu konsolidovány krátkodobé vzpomínky nebo dočasné vzpomínky, mozková struktura umístěná ve středním temporálním laloku, jakmile jsou paměť konsolidovány, jsou k dispozici nezávisle na hipokampu v neokortexu , Kde je lze načíst. Když má pacient dlouhodobou ztrátu paměti, má problémy s odvoláním uložených pamětí, ne vytváření nových vzpomínek.

Typy vzpomínek

Článek Helpguide.org “Zlepšení paměti – tipy a techniky ke zlepšení paměti” uvádí, že dlouhodobé vzpomínky mohou být tři typy vzpomínek: epizodické, sémantické a procedurální. Obě epizodické a sémantické vzpomínky jsou vědomé vzpomínky, které vyžadují zapamatování aktivní myšlenky, procesní vzpomínky, na druhé straně, lze podvědomě vyvolat. Epizodické vzpomínky jsou o zkušenostech, sémantické vzpomínky jsou faktická data a procedurální vzpomínky jsou dovednosti a rutiny.

Poloha mozku

Dlouhodobé paměti jsou uloženy v neokortexu, což je část mozkové kůry, která je zodpovědná za vyšší funkce v mozku, podle Helpguide.org. Neokortex má oddělené části pro různé funkce, například oblasti neokortexu pro jazyk, pocit, pohyb a řešení problémů. Pokud je část neokortexu poškozena, pacient ztratí související paměti. Pokud je například oblast neokortexu zraněna, může mít pacient dlouhodobou ztrátu sémantických jazykových vzpomínek.

Stres způsobuje

Stres je velkým faktorem při dlouhodobé ztrátě paměti. Franklinův institut uvádí, že během stresující události uvolňuje mozek hormonový kortizol. Ve velkém množství, jako je například dlouhodobý stres, může kortizol poškodit mozek. Kortizol zasahuje do neurotransmiterů, což pacientovi složité získává dlouhodobé vzpomínky. Tento typ ztráty dlouhodobé paměti může být dočasný, pokud je pacient schopen ovládat úroveň stresu.

Další příčiny

Některá onemocnění a zranění mohou způsobit dlouhodobou ztrátu paměti poškozením neokortexu, avšak tato onemocnění mohou způsobit trvalou dlouhodobou ztrátu paměti. NIH uvádí, že fyzické zranění, jako je trauma hlavy, mohou ovlivnit dlouhodobou paměť, další možné příčiny neokortexových lézí jsou mozkové nádory a mrtvice. Použití látky, jako je nadměrný alkoholismus a degenerativní onemocnění, jako je Alzheimerova nemoc, může také vést k dlouhodobé ztrátě paměti.

Léčba

Pacient s dlouhodobou ztrátou paměti může pomoci snížit závažnost jeho příznaků tím, že udržuje duševní aktivitu nebo dělá to, co Helpguide.org popisuje jako “neurobiové” aktivity. Jedním ze způsobů, jak zlepšit zpětný odběr, je opakování informací, kde pacient opakovaně praktikuje důležitý obsah. Použití mnemotechnických zařízení, které využívají sdružení k zapamatování položek, může také pomoci. Pacient může posílit informace pomocí více smyslů, například při psaní hlasitě. Zvyšování míry pozornosti, kterou používáte při studiu něčeho, může pomoci s pozdějším odvoláním, protože to posílí neurální spojení.