Co jsou kurkuma & curcumin dobré?

Kurkuma je koření odvozené od oddenku a kořeny rostliny Curcuma longa, která pochází z Indie a Indonésie. Lidé konzumovali kurkuma pro svou chuť a zdraví podporující vlastnosti po dobu 4000 let. Curcumin je hlavní účinnou složkou odpovědnou za léčivé vlastnosti kurkumu. Použití kurkuma jako koření je zdravá praxe, ale užívání derivátu kurkuminu jako bylinného doplňku bude mít hlubší léčivý účinek. Stejně jako u všech bylinných doplňků, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem před doplněním kurkuminem.

Curcumin, aktivní složka v kurkuma, je silný antioxidant. Pomáhá omezovat a neutralizovat volné radikály, které poškozují a zničí vaše buňky a DNA. Curcumin také redukuje dva enzymy podporující záněty ve vašem těle, a je proto účinným protizánětlivým činidlem. Vzhledem ke schopnosti kurkuminů snížit zánět, University of Maryland Medical Center nebo UMMC uvádí, že doplňky kurkuminem mohou pomoci zmírnit příznaky osteoartrózy, což je stav charakterizovaný zánětem, bolestí a ztuhlostí kloubů.

Curcumin stimuluje žlučník k produkci žluči a konzumuje kurkuma pravidelně nebo doplňuje svou účinnou látkou kurkumin, může pomoci zlepšit trávení, snížit nadýmání a plyn a léčit trávicí poruchy. Kromě toho mohou kurkuminové doplňky kombinované s konvenčními léčebnými postupy pomáhat při léčbě střevních poruch, jako je ulcerózní kolitida.

Curcumin má pomáhat předcházet kardiovaskulárním onemocněním a může být zvláště prospěšný pro prevenci aterosklerózy, což je stav vyznačující se vytvrzením a zúžením tepen. UMMC uvádí, že je zjištěno, že kurkumin snižuje hladinu celkového cholesterolu a LDL cholesterolu a zabraňuje srážení krve. Výzkum kurkuminových doplňků pro kardiovaskulární onemocnění je však předběžný a dosud nebyl proveden u lidí.

Pravidelné konzumování kurkumu nebo užívání doplňku kurkuminu může pomoci při prevenci a léčbě rakoviny. Zdá se, že kurkumin blokuje přívod krve do nádorových nádorů a následně potlačuje růst a replikaci nádorových buněk. Podle “Zásad a praxe dětské onkologie”, rozsáhlý výzkum ukázal, že kurkumin může zabránit rakovině u zvířat. Kromě toho vysoký příjem kurkumu snížil počet kolorektálních, plicních a prostatických nádorů u lidí.

Užívání doplňku curcuminu může pomoci zabránit a léčit bakteriální a virové infekce. Kurkuminové doplňky se také používají k léčbě jaterních problémů a kožních onemocnění, snížení hladiny cukru v krvi u diabetiků a snížení počtu ledvinových kamenů. Kromě toho může kurkumin pomáhat při léčbě zánětlivých očních stavů známých jako uveitida. Je však zapotřebí více výzkumu potvrdit účinnost kurkuminových doplňků pro tyto účely.

Turmeric je bezpečné pro konzumaci a doplňky kurkumin jsou obecně považovány za bezpečné. Nicméně prodloužený příjem vysokých dávek kurkuminových extraktů může způsobit zhoršení žaludku a v extrémních případech vředy. Kurkumínové doplňky mohou také interagovat s určitými léky a neměly by být užívány jednotlivci na lécích na potlačení krve nebo diabetiky bez lékařského dozoru.

Antioxidační a protizánětlivé účinky

Střevní a střevní zdraví

Kardiovaskulární zdraví

Rakovina

Další použití

Opatření