Co se může stát, když nemáte jíst zdravě během těhotenství?

Potraviny, které jíte, mohou těžit nebo poškodit zdraví vašeho nenarozeného dítěte. Váš rostoucí malý spoléhá na vás, abyste získali živiny, které potřebuje k růstu a rozvíjejí se ve zdravé dítě. Je důležité vyplnit svůj talíř s výživnými potravinami, jako je ovoce, zelenina a mléko, a omezit příjem jídla nezdravých potravin, jako jsou bonbóny a soda. Další informace o tom, co se může stát vám a vašemu nenarozenému dítěti z důvodu nezdravé stravy, vás může motivovat k tomu, abyste se rozhodli pro zdravější potraviny.

Mnohé vrozené vady se nedají předcházet, ale výrazně snížíte riziko ostatních lidí tím, že budete jíst potraviny bohaté na živiny. KidsHealth hlásí, že nedostatek kyseliny listové může zvýšit vaše dítě pravděpodobnosti defekty neurální trubice, jako je spina bifida. Kyselina listová je přítomna v potravinách, jako jsou tmavé listové greeny a obohacené obiloviny. Pokud do jídelníčku nezahrnujete celá jídla, jako je tato, můžete zvýšit riziko vrozených vad vašeho dítěte, protože nemáte dostačující zásoby nezbytných živin, které se dostanou do vašeho rostoucího dítěte.

Vaše nenarozené dítě potřebuje dostatečné množství vápníku k růstu silných kostí a svalů. Pokud nesnášíte potraviny s velkým množstvím vápníku, vaše dítě bude mít od vás to, co od vás potřebuje, takže vám nedostatek této důležité živiny. Vápník je přítomen v mléčných výrobcích, jako je mléko, sýr a jogurt, ale lze ho také nalézt v mnoha druzích ovoce, zeleniny a obohacených džusů a obilných výrobcích. Omezení těchto potravin z vaší stravy vás vystaví nebezpečí ztráty významného množství vápníku.

Nedostatek základních živin může zabránit řádnému růstu a vývoji vašeho nenarozeného dítěte, což může vést k nízké porodní hmotnosti. Děti, které jsou dodávány s nízkou porodní hmotností, mají často častější zdravotní potíže, jak se stali staršími, píše Eileen Behan ve své knize “Diete těhotenství”. Jíst množství výživných potravin může chránit zdraví vašeho dítěte, zatímco roste v lůně, ale má také celoživotní důsledky. Behan poznamenává, že matky, které mají během těhotenství špatnou stravu, mohou jako dítě dítětem zvýšit riziko vysokého krevního tlaku dítěte. Ujistěte se, že budete jíst dostatek živin, pomůže vám zajistit normální dítě.

Pokud máte zdravou váhu před otěhotněním, měli byste očekávat, že získáte 25 až 35 liber před porodem. Pokud máte nadváhu před počátkem, lékař vám může doporučit, abyste získali méně kilo. Jíst špatnou stravu může přispět k nezdravému přírůstku hmotnosti a znesnadnit ztrátu hmotnosti dítěte po porodu. Vyplňování potravin s vysokým obsahem tuku a vysoce kalorických potravin, jako jsou smažené potraviny, soda a sladkosti, zvyšuje riziko nezdravého zvýšení tělesné hmotnosti. Získání příliš velké váhy může také mít vliv na zdraví vašeho dítěte i po narození. Ovoce, zelenina, zrna a mléko s nízkým obsahem tuku jsou zdravější volby, které vám pomohou udržet těhotenský přírůstek ve zdravém rozmezí.

Vrozené vady

Ztráta vápníku

Nízká porodní hmotnost dítěte

Přibývání na váze