Co způsobuje falešné vysoké hodnoty triglyceridů?

Národní instituce srdce, plic a krve vytvořila v listopadu 1985 Národní program vzdělávání v oblasti cholesterolu, aby informovala americkou veřejnost o nebezpečích vysokého cholesterolu v krvi a snížením cholesterolu prostřednictvím změn životního stylu. Stejně jako vysoký obsah cholesterolu také zvyšují vysoké hladiny triglyceridů riziko aterosklerózy, mrtvice, infarktu, srdečních onemocnění a cukrovky. Lékař může provést test na lipidovém panelu na vzorku krve, aby sledoval hladinu cholesterolu a triglyceridů. Mnoho faktorů, včetně jídel a léků, ovlivňuje Vaši krev a může způsobit falešně vysoké hodnoty triglyceridů.

Čtení

Všichni lidé ve věku nad 20 let by měli vyšetřovat krev na hladinu cholesterolu a triglyceridů alespoň jednou za pět let. Zkouška udává hladinu celkového cholesterolu, lipoproteinů s vysokou hustotou, lipoproteinů s nízkou hustotou a hladin triglyceridů. Zdraví dospělí by měli udržovat hladinu triglyceridů nižší než 150 miligramů na deciliter a American Heart Association stanovila optimální hladinu na méně než 100 miligramů na deciliter. Lékaři považují četby, které se pohybují mezi 150 a 199 miligramy na deciliter jako hraniční vysoká a hodnoty vyšší než 200 miligramů na deciliter. Hodnoty triglyceridů vyšší než 500 miligramů na deciliter jsou považovány za velmi vysoké a mohou vyžadovat léčbu k léčbě.

Nedostatek rychlosti

Chcete-li získat co nejpřesnější výsledky, měli byste poskytnout vzorek krve nalačno. Chcete-li urychlit, zdržujte se jídla nebo pití cokoli jiného než voda po dobu 8 až 12 hodin před poskytnutím vzorku. Většina stravovacího tuku v potravinách existuje ve formě triglyceridů. Vaše tělo navíc převádí veškeré nevyužité kalorie do triglyceridů. Z těchto důvodů se hladiny triglyceridů v krvi zvyšují po jídle. Pro účely screeningu mohou lékaři získat nestálý vzorek krve. Pokud tento vzorek poskytuje hodnoty triglyceridů nižší než 150 miligramů na deciliter, není třeba provádět žádné další testování. Hodnoty nad 150 miligramů na deciliter mohou být falešné vysoké hodnoty a vyžadují další test s použitím vzorku krve nalačno.

Léky

Užívání určitých volně prodejných léků a léků na předpis může ovlivnit vaše hladiny triglyceridů a způsobit falešné výsledky. Léky klasifikované jako betablokátory, předepsané pro vysoký krevní tlak, způsobují falešné vysoké hodnoty. MedlinePlus uvádí seznam cholestyraminu, colestipolu, léků obsahujících hormon estrogen, inhibitorů proteázy, retinoidů, některých antipsychotik a antikoncepčních pilulek jako léků, které mohou způsobit falešně vysoké hodnoty triglyceridů. Abyste se vyhnuli falešným vysokým hodnotám, informujte svého lékaře o všech lécích, které v současné době užíváte. Lékař vám může doporučit, abyste dočasně přestali užívat léky před testem, ale pouze pod lékařským dohledem zastavte léčbu.

Ostatní faktory

Pití alkoholu a kouření před testováním může způsobit nepravdivé výsledky. Nedávné cvičení a fluktuační hladiny hormonů mohou také ovlivňovat hodnoty triglyceridů, což je špatně vysoké nebo nízké. Pokud váš lékař zjistí, že vaše vysoké hodnoty triglyceridů jsou přesné, můžete změnit svůj životní styl, abyste snížili hladinu. Ztrácejte 5 až 10 procent vaší tělesné hmotnosti, abyste snížili hladinu triglyceridů o 20 procent, podle American Heart Association. Změňte způsob, jak jíte, snížením spotřeby sacharidů na pouhých 50 až 60 procent denních kalorií a ujistěte se, že přidaný cukr představuje méně než 10 procent kalorií. Účastněte se středně intenzivní fyzické aktivity 150 minut týdně, abyste snížili hladinu triglyceridů o 20 až 30 procent.