Doplněk štítné žlázy pro hubnutí

Štítná žláza pomáhá regulovat metabolismus těla a může tak ovlivnit vaši váhu. Přestože doplňkový hormon štítné žlázy může pomoci s nežádoucím přírůstkem hmotnosti způsobeným dysfunkcí štítné žlázy, syntetický hormon štítné žlázy je lékem na předpis, který by měl užívat pouze lidé s dokumentovaným onemocněním štítné žlázy. Některé vitamíny a minerály mohou také přispět k udržení zdraví štítné žlázy, ale jejich přínosy pro snížení tělesné hmotnosti nejsou prokázány. Poraďte se svým lékařem, pokud máte obavy z onemocnění štítné žlázy a před jakýmkoli doplňkem.

Štítná žláza produkuje hormon, který reguluje metabolismus. Příliš málo produkce hormonu štítné žlázy způsobuje hypotyreózu. Podle EndocrineWeb.com může mít až 10 milionů Američanů nějakou formu hypotyreózy. Hypotyreóza může způsobit mírné zvýšení tělesné hmotnosti nebo ztížit zhubnutí. Stav může také způsobit chronickou únavu, suchou pokožku, vypadávání vlasů, intoleranci za studena, svalové křeče a zácpu.

Lidé s hypotyreózou mohou užívat syntetický hormon štítné žlázy, který pomáhá doplnit hladinu hormonu štítné žlázy. Přestože korekce nedostatku hormonů štítné žlázy může pomáhat lidem s problémy s štítnou žlázou zhubnout, doplňkový hormon štítné žlázy není určen k použití jako pomůcka pro ztrátu hmotnosti u lidí s normálně fungujícími tyroidemi. Užívání velkých dávek syntetického hormonu štítné žlázy může způsobit slabost svalů a kostí nebo poškození srdce.

Různé vitamíny a minerály jsou někdy považovány za důležité pro udržení zdraví štítné žlázy. Zvláště jeden minerál, jód, je důležitý pro výrobu hormonu štítné žlázy a nedostatek diety jódu může přispět ke snížení hladiny hormonu. Nedostatek jódu je dnes ve vyspělých zemích velmi vzácný, protože jod se přidává ke stolní soli. Mezi další doplňky doporučené pro udržení funkce štítné žlázy patří zinek, selén a vitamíny B, C, D a E. Ale neexistují žádné klinické důkazy o tom, že tyto doplňky mají významný vliv na zdraví štítné žlázy nebo na podporu úbytku tělesné hmotnosti.

Pokud máte obavy, že štítná žláza nefunguje správně, poraďte se s lékařem. Pocity únavy a zvýšení hmotnosti mohou být způsobeny mnoha zdravotními problémy, včetně deprese. Váš lékař může objednat krevní testy, které budou měřit hladiny hormonů štítné žlázy a zjistit, zda máte problémy se štítnou žlázou. Ujistěte se, že nejprve poraďte se svým lékařem, než začnete užívat nějaký doplněk.

Základy štítné žlázy

Syntetický hormon štítné žlázy

Doplňkové možnosti

Diagnostika dysfunkce štítné žlázy