Jaká je příčina záhybů bílých úseků?

Když získáte váhu, obzvláště velké množství během krátkého časového období, je možné vyvinout stripy. Tyto nepravidelné oblasti pokožky, které jsou z lékařského hlediska známé jako striae, se obvykle projevují na prsou, břicho, stehnech a hýždě. Poté, co se rozvinou, mohou být stripy skutečně změněny v barvě, někdy bejšivé.

Identifikace

Bílé striže jsou jednoduše starší, které se změnily barvou. Postupem času to není neobvyklé, že se stripy ztratí z původní růžové nebo purpurové barvy na bělejší odstín, podle National Institutes of Health. Tyto nepravidelné pruhy jsou často odsazené a mají jinou strukturu než zbytek kůže.

Původ

Stejně jako růžové nebo fialové stripy jsou bílé striae obvykle výsledkem rychlého přírůstku hmotnosti. Když získáte váhu, pokožka se táhne tak, aby vyhovovala přidaným librám. Po určitém bodě se vaše kůže nesmí protáhnout bez poškození elastických vláken. Toto poškození způsobuje oslabení elastinu a kolagenu uvnitř podkladových vrstev pokožky, což zanechává na epidermis odloučené a odbarvené pruhy. Mohou také vyvstat z užívání steroidních léků nebo během puberty kvůli přidané výšce.

Vlastní péče

Existuje mnoho krémů, které nevyžadují stíny, ale klinická klinika Mayo varuje před jejich použitím. Přestože tyto produkty neobsahují přísady škodlivé pro vaši pokožku, nemohou poskytnout výsledky. Dokonce i topické léky na předpis nejsou schopné léčit bílé stavy. Tretinoin, krém na předpis, který se často používá k akné, je účinný pouze u stria méně než šesti týdnů.

Postupy

Chcete-li úspěšně zacházet se staršími střižami, musíte se spolehnout na kosmetické procedury. Jednou z nejužitečnějších je laserová terapie. Když je laserová energie podávána přes tyto kožní nepravidelnosti, stimuluje tvorbu kolagenu a elastinu, konstatuje Mayo Clinic. S přidaným kolagenem a elastinem mají bílé stripy podobný vzhled jako na zbytek pokožky, čímž jsou méně viditelné. Od roku 2010 neexistuje žádná metoda, která by byla k dispozici k úplnému vyloučení střiž, bez ohledu na jejich věk.

Prevence

Neexistuje žádný způsob, jak zabránit bílým striktám. Nicméně, můžete snížit své šance na rozvoj těchto pruhů udržováním zdravé hmotnosti. To se provádí kombinací stravy a cvičení. Dokonce i ženy, které jsou těhotné, mohou pracovat s lékařem, aby zvládli přírůstek hmotnosti, což může pomoci omezit šíje, říká klinika Mayo.