Jaké jsou poslední stadia selhání jater?

Poslední stav selhání jater, cirhóza, se obvykle rozvíjí po několik let – i když se může objevit akutní selhání jater. Cirhóza může být kompenzována – což znamená, že játra si udržuje dostatečnou funkci k provádění vitálních procesů – nebo nekompenzovaná, což znamená, že játra již nemohou provádět normální funkce. Asi 75 procent jater musí být zničeno dříve, než se stane nefunkční, sdílení ve zprávách o stavu zdraví. Cirhóza je třetí nejčastější příčinou úmrtí u lidí ve věku od 45 do 65 let, uvádí Merck Manual.

Příčiny

Zneužívání alkoholu je nejčastější příčinou cirhózy, ale hepatitida a nealkoholická steatohepatitis – která často postihuje obézní lidi – a metabolická onemocnění také způsobují cirhózu. Hepatitida C častěji vede k selhání jater v konečném stadiu než hepatitida B ve Spojených státech, říká Merck Manual. Jiné metabolické onemocnění, které vedou k chronickému selhání jater v konečné fázi, zahrnují primární biliární cholangitidu, cystickou fibrózu, Wilsonovu chorobu a hematochromatózu. Akutní jaterní selhání může nastat v důsledku závažné infekce nebo předávkování léky toxickými pro játra, jako je acetaminofen.

Symptomy

Příznaky selhání jater v konečné fázi zahrnují žloutenku, žlutý nádech na pokožku a oči, ztráta svalové hmoty, ztrátu hmotnosti, poškození nervů, sníženou chuť k jídlu a únavu. Prsty se mohou zvětšit a semeny se mohou zmenšit u mužů kvůli neschopnosti těla rozkládat estrogen. Komplikace dekompenzované cirhózy zahrnují akumulaci tekutin v břiše nazývané ascites, dilatované krevní cévy v jícnu a žaludek, které mohou těžko prasknout a krvácet a encefalopatie, což je problém s myšlením a pamětí. Porucha ledvin může také komplikovat end-stage jaterní onemocnění.

Diagnóza

Imagingové studie jater, jako je ultrazvuk, počítačová tomografie nebo zobrazování magnetickou rezonancí a anamnéza a přehled symptomů, činí diagnózu onemocnění jater v konečné fázi přímočarým. Biopsie, odstranění části jaterní tkáně, odhaluje stupeň fibrózy a zjizvení.

Léčba

Neexistuje žádná léčba a žádná léčba, aby se zvrátilo poškození cirhózy, jakmile k tomu dojde, s výjimkou živé transplantace. Vyhýbání se látkám, které poškozují játra, jako je alkohol, může zastavit kompenzovanou cirhózu, ale jakmile dojde k nekompenzované cirhóze, dojde k úmrtí, pokud osoba neobdrží novou játra. Beta-blokátory redukují vysoký tlak v portální hypertenzi, Způsobuje varixy. Laktulóza zlepšuje encefalopatii tím, že zvyšuje počet stolice za den. Diuretika pomáhají snižovat tvorbu tekutin v ascites. Paracentesis, odstranění tekutiny jehlou a antibiotická terapie snižuje možnost infekce v tekutině nazývanou spontánní bakteriální peritonitida. Při selhání ledvin může být nutná dialýza.

Komplikace

Kromě komplikací dekompenzace, jako je ascites a encefalopatie, se může u lidí s konečnou fází jaterního onemocnění vyvinout rakovina jater – zejména u těch, jejichž onemocnění bylo způsobeno alkoholem nebo hepatitidou. Přestože transplantace jater je pozitivním krokem, je k dispozici méně jater, než lidé čekají, a určitě někteří lidé umírají bez příjmu jater. Některé komplikace zabraňují nabídnutí jater, jako je pokročilá rakovina jater nebo závažné srdeční onemocnění. Ve většině center transplantace je nezbytné, aby byla abstinence od alkoholu po dobu nejméně šesti měsíců zařazena do seznamu transplantací, uvádí zpráva Merck Manual.