Jaké jsou výhody vitaminu k, d, e?

Existuje 13 základních vitaminů, včetně vitaminu K, D a E, které vaše tělo potřebuje pro normální růst a vývoj. Vitamíny K, D a E jsou vitamíny rozpustné v tucích, které můžete získat z jídla. Podle “Centra pro kontrolu a prevenci nemocí” je vyvážená strava, která obsahuje různé druhy potravin, nejlepší způsob, jak získat dostatek vitamínů.

Vitamín K je nezbytný pro normální srážení krve a zdravé kosti. Nedostatek vitaminu K se může vyskytnout u kojenců a lidí, kteří užívají antibiotika a antikoagulancia a mohou způsobit krvácení nebo nadměrné krvácení. Vitamín K se produkuje ve střevě normálními střevními bakteriemi a vitamín K můžete získat také z potravin, jako je zelenina, špenát, zelí, brokolice a olej. Adekvátní denní příjem vitaminu K je 80 mikrogramů.

Vitamin E je antioxidant, který chrání vaše červené krvinky, esenciální mastné kyseliny a vitamíny A a C před ničením. Doplňky vitamínu E mohou také přispět ke snížení rizika onemocnění srdce a rakoviny, podle “Colorado State University”. Nedostatek vitaminu E je vzácný, ale může vést k anémii. Můžete získat vitamín E v oleji, margarínu, zelenou listovou zeleninu, celé zrno, ořechy a vejce. Doporučená dieta pro vitamín E jako alfa-tokoferol je 15 mg pro dospělé.

Vitamín D je důležitý pro absorpci a udržování normálních hladin vápníku a fosforu v krvi. Vitamín D je také vyžadován pro zdravé kosti a zuby, zejména u dětí. Můžete získat vitamín D z mastných ryb a obohacených mléčných výrobků. Produkuje se také v kůži jako reakce na sluneční světlo. Rostoucí děti, které nedostanou dostatečnou hladinu vitaminu D, mohou vyvinout rachitu, což je stav charakterizovaný dlouhými a měkkými, zakřivenými nohami. Kromě toho může nedostatek vitaminu D způsobit svalové slabosti a slabé kosti, stejně jako zvýšit riziko některých nádorových onemocnění a autoimunitních onemocnění. RDA pro vitamin D je 5 mcg pro děti a dospělé a 10 až 15 mcg pro dospělé starší než 51 let.

Pokud máte pocit, že nedostáváte dostatečné množství vitamínů z vaší stravy, můžete zvážit přijetí vitamínového doplňku, abyste předešli jakýmkoli nedostatkům. Příjem nadměrného množství vitamínů rozpustných v tucích však může vést k toxicitě. Nadměrná konzumace vitamínů K, D a E může způsobit vážné zdravotní problémy včetně nevolnosti, zpomalení duševního a fyzického růstu, poškození ledvin a poruch zažívacího traktu.

Výhody vitaminu K

Výhody vitaminu E

Výhody vitaminu D

Vitamínové doplňky a toxicita