Jaké jsou zdravotní přínosy semen cibule?

Jméno “semeno cibule” je poněkud nesprávné, protože semeno není v cibulové rodině. Je vědecky uznáván jako Nigella sativa, latina pro “černé rostliny”. Řekové používali osivo k léčbě četných onemocnění, včetně parazitických červů, bolestí hlavy a zubů. Nigella sativa byla také objevena v egyptských hrobech, vyhrazená pouze pro nejposvátnější předměty. Pochází ze Středomoří a je pěstována v severovýchodní Indii, Saúdské Arábii a Egyptě.

Nutriční informace

Podle společnosti Drugs.com obsahuje Nigella sativa až 38 procent ropy a až 2,5 procenta esenciálního oleje. Obsahuje také vápník, vlákninu, železo, draslík a sodík. Výživně semena obsahují 21 procent bílkovin, 35 procent sacharidů a 36 procent tuku. Studie na téma “Diagnostická patologie” z 15. srpna 2013 ukazuje, že Nigella sativa také obsahuje sloučeniny, které pomáhají snížit riziko vzniku cukrovky.

Esenciální olej

Použití Nigella sativa zahrnuje léčbu astmatu, průjem a dyslipidemii nebo abnormální koncentrace lipidů v krvi. Studie krále Saúdské univerzity zahrnující oddělení veterinární medicíny v Saúdské Arábii prozkoumala změny, které se projevily vlivu esenciálního oleje osiva na potkany. Zjistili, že olej má protizánětlivou, antimikrobiální, horečnatou redukci, antineoplastiku – zabraňuje šíření maligních buněk – a bolestivé vlastnosti. Oni také hlásí, že olej “snižuje krevní tlak a zvyšuje dýchání.” Krysy vykazovaly zvýšení hemoglobinu a snížení glukózy, triglyceridů a cholesterolu. Přínosy mohou spočívat v jeho antioxidačních a protizánětlivých vlastnostech, ale pro konečné přínosy jsou zapotřebí další studie.

Studie transplantace jater

Ve studii ze září 2008, vedené lékařským ředitelem společnosti Harran, doktor Fahrettin Yildiz z Turecka, se uvádí, že Nigella sativa reaguje na ischemii nebo nedostatek průtoku krve v nově transplantovaných játrech krys. To je slibné pro mnoho typů transplantačních operací s reperfuzí nebo návratem krevního toku k transplantovanému orgánu. Výzkumníci uvádějí účinnou látku jako tymochinon, který má analgetické a protizánětlivé vlastnosti.

Alergie

V roce 2003 studie na Humboldt University School of Medicine v Berlíně vědci zhodnotili účinky Nigella sativa na alergie zahrnující 152 lidí s některými variantami alergické rinitidy, astmatu nebo ekzému. Účastníkům byly podány kapsle o objemu 40 až 80 miligramů denně oleje Nigella sativa. Vzhledem k definitivní stupnici, která hodnotila jejich příznaky, všichni zaznamenali určitou úroveň zlepšení léčby. Výsledky ukázaly, že výzkumníci byli “účinným adjuvantem pro léčbu alergických onemocnění”.

Úvahy

Ačkoli se Nigella sativa používá po staletí a jediné alergické kožní reakce jsou zatím jedinými vedlejšími účinky, je relativně málo známo dávkování, interakce s jinými léky, kontraindikace a toxicita koření. Před přidáním semínka nebo oleje k dietnímu nebo doplňkovému režimu se poraďte s lékařem.