Jaké potraviny se vyhnout týden před půl maraton?

Školení na polmaratonu vyžaduje, aby běžec investoval týdny příprav a hodin běhu po silnicích, stezkách nebo běžeckých pásmech. Ve dnech, které vedly až k polovině maratonu, měl by závodník zklidnit svůj trénink a soustředit se na získání dalšího odpočinku, ale jíst špatné potraviny během týdne závodu by mohlo vykolejit výkon běžce během několika minut.

High-Fiber Foods

Žádný běžec nechce udělat zastávku ve středním závodu v koupelně nebo porta-nočníku, ale jíst hodně potravin s vysokým obsahem vlákniny předtím, než závod může vynutit běžce do takové objížďky. Protože vlákno je nestravitelné a usazuje se v gastrointestinálním traktu, nebo GI, podporuje pravidelnost a čistí tělo toxinů. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou fazole, brokolice, hrášek, maliny, hrušky, slivky nebo obilní otruby, mohou vyvolat plyn, křeče nebo neočekávané pohyby střev. Zhoršujícím se záležitostem, stálé bušení a pohyb běhu na dálku může zesílit bolest GI.

Mléčné výrobky

Laktóza, což je přirozený cukr obsažený v mléčných výrobcích, jako je mléko, sýr a zmrzlina, může být pro některé alergeny obtížné a může způsobit nepohodlné potíže žaludků, kteří trpí nesnášenlivostí laktózy. Když běžec není schopen rozbít a trávit laktózu, může se setkat s plynem, nadýmáním nebo průjem. Ve dnech, které vedly až k polovině maratonu, by se běžci měli vyvarovat velkých nebo neobvyklých porcí mléčných výrobků a mohou nahradit typické mléčné výrobky pro potraviny, které jsou snadněji stravitelné, jako je výměna zmrzliny za jogurt – A aktivní kultury – nebo obchodování s kravským mlékem pro sójové mléko.

Sladidla

Pití stravy sody, sladkého cukru nebo cukru bez cukrovinek místo vyššího kalorického protějšku může vypadat jako rozumné řešení pro řezání kalorií před polovinou maratonu, ale umělé sladidla v mnoha “dietních” pokrmech a nápojích mohou způsobit GI problémy. Umělé sladidla, jako je sorbitol a mannitol, jsou pro mnoho běžců obtížné trávit a mohou způsobit potíže v žaludku. Fruktóza, sladidlo, které se běžně vyskytuje ve sportovních nápojích a energetických gelech, může také sedět v běžné žaludku a pomalu se rozpadat, takže jezdci by měli tyto produkty předčasně propouštět.

Kofein

Pít ráno šálek kávy nemusí bránit vašemu výkonu v polovině maratonu, ale konzumace vyšších než normálních množství kofeinu – stimulant nalezený v kávě, čaji a čokoládě – může mít za následek některé vážné vedlejší účinky. Velké dávky kofeinu, zejména v pozdních odpoledních nebo večerních hodinách, mohou narušit běh spánku a zabránit mu dostat zbytek, který potřebuje před závodem. Nedostatek spánku, způsobený dočasným náhlou krevní tlak a srdeční frekvencí, kterou kofein může produkovat, může vést k nadměrnému stresu, což zanechává bezezbytku – a nikoli osvěžující – na závodním dni.