Jaký je rozdíl mezi injekcí b12 a podáváním pod jazykem?

Příjem vitaminu B-12 může mít významný vliv na každodenní funkci vašeho těla, včetně funkce nervového systému, replikace DNA a regulace nálady. Nedostatek vitaminu B-12 se může objevit u lidí, kteří nejí významné množství živočišných potravin, jako jsou vegany. Vaše schopnost absorbovat vitamín B-12 také klesá s věkem, přibližně 10 až 15 procent lidí starších 60 let má nedostatek vitaminu B-12, podle Linus Pauling Institute. Ve většině případů způsob podávání vitaminu B-12 má malý vliv na jeho účinek.

Absorpční cesty

Primární rozdíl mezi injekcemi vitamínu B-12 a doplňky, které užíváte sublingválně – lékařský termín pod jazykem – je, jak do vašeho systému vstupuje vitamin. Vitamín B-12, který požíváte v potravinách, vyžaduje žaludeční kyseliny a určité enzymy, aby se uvolnily z bílkovin, aby žaludek mohl absorbovat do krevního řečiště. Doplňky, jako pilulky a pastilky, které umístíte pod jazyk, jsou již uvolněny a jednoduše se rozptýlí do krevního oběhu. Injekce jsou ještě přímější metodou, která dodává vitamín B-12 přímo do krve.

Účinnost

Přehledy výzkumu vitaminu B-12 naznačují, že budete mít přínos vitamínu B-12, ať už jej užíváte perorálně, pod jazykem nebo injekcí. V přehledu z roku 2003 v “britském časopise o klinické farmakologii” nebyl zjištěn téměř žádný rozdíl ve vychytávání vitaminu B-12 při porovnávání sublingválních a perorálních doplňků. Podobně, revize z roku 2010 v “Expertním stanovisku k farmakoterapii” dospěla k závěru, že sublingvální doplňky vitaminu B-12 jsou přinejmenším přiměřené při léčbě nedostatků, i když tělo je nemůže absorbovat stejně účinně jako injekce.

Zhoubná anémie

Mluvte s lékařem, pokud máte nedostatek vitaminu B-12, abyste zjistili, který způsob podání je pro vás nejvhodnější. V případech nedostatku stravy nebo stárnutí by byl stejně účinný sublingvální a injekčně podávaný vitamin B-12. Nicméně onemocnění, jako je zhoubná anémie, drasticky snižují schopnost vašeho těla orálně absorbovat vitamín B-12. Tuto situaci můžete léčit perorálním doplňkem, ale budete potřebovat mnohem vyšší dávku, která bude vyhovovat vašim každodenním potřebám a může být vhodnější injekce.

Úvahy

V mnoha případech preferují sublingvální doplněk vitaminu B-12 k injekci. Injekce vyžadují, abyste si vybrali lék a vydrželi mírnou bolest spojenou s touto metodou podání. Užívání vitaminu B-12 sublingválně je stejně jednoduché jako umisťování rychle se rozpouštějící tablety pod jazyk. Sublingvální tablety mohou být také dražší než injekční forma.