Jaký je rozdíl mezi olivovým olejem a slunečnicovým olejem?

Nejzřetelnější rozdíl mezi olivovým a slunečnicovým olejem je zdroj. Olivový olej pochází z lisovacích oliv, zatímco slunečnicový olej pochází ze slunečnicových semen. Zatímco každý typ oleje je založen na rostlině a jeho kalorie jsou podobné – asi 120 kalorií na lžíci – mají několik výživových rozdílů.

Olivový i slunečnicový olej jsou bohaté na mononenasycené a polynenasycené tuky. Tyto prospěšné tuky snižují váš lipoprotein s nízkou hustotou nebo LDL cholesterol, zatímco zvyšují dobrý lipoprotein s vysokou hustotou, známý jako HDL. Tento proces chrání vaše srdce, snižuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Linolejové druhy slunečnicového oleje jsou zvláště vyšší u polynenasycených tuků – 65% tuku v tomto slunečnicovém oleji je polynenasyceno, ve srovnání s pouhými 10% v olivovém oleji. Polynenasycený tuk jde nad a za chrání vaše srdce. Obsahuje omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Tyto složky snižují zánět, podporují neurologickou komunikaci a jsou nezbytné pro každodenní růst a vývoj.

Získejte dostatek antioxidantů, jako je vitamin E, ve své stravě, abyste účinně odvrátili škodlivé volné radikály. Vitamín E chrání všechny buňky, což může snížit riziko vzniku chronických onemocnění a některých typů rakoviny. Všichni dospělí potřebují každý den 15 miligramů vitaminu E, podle výboru pro výživu a výživu lékařského ústavu. Slunečnicový olej vám dává více než třetinu tohoto doporučení nebo asi 5,6 miligramů z lžíce. Stále získáte vitamín E z olivového oleje, ačkoli 1 polévková lžíce nabízí méně než 2 miligramy.

Vitamin K je zodpovědný za aktivaci mechanismů, které zahajují koagulaci krve. Zastaví krvácení srážením krve a tvorbou chrupu. Pokud jste muž, potřebujete 120 mikrogramů vitaminu K denně nebo pokud jste žena, zaměřte se na 90 mikrogramů. Získáte více než 8 mikrogramů vitaminu K z 1 polévkové lžíce olivového oleje, zatímco stejné množství slunečnicového oleje poskytuje méně než 1 mikrogram.

Rostlinné oleje mají obecně velmi málo minerálů. Slunečnicový olej v žádném případě nenabízí minerály. Získáte několik minerálů z olivového oleje, i když jen stopy množství. Nejvýznamnějším minerálem v olivovém oleji je železo, které potřebujete udržet kyslík pohybující se kolem těla, aby mohly buňky fungovat. Olivový olej obsahuje trochu draslíku a sodíku, elektrolytové minerály, které potřebujete k udržení svalů a srdce. Jediným dalším minerálem v olivovém oleji je vápník, který vaše tělo používá pro zuby a kostní strukturu. Protože olivový olej není bohatým zdrojem žádného z těchto minerálů, neměli byste se na ně spoléhat, aby vyhovoval vašim doporučením.

Rozdíly v tucích

Obsah vitaminu E

Získání vitamínu K

Minerální detaily