Jaký typ kajaku je pro mě správný?

Chcete-li si nejlépe vychutnávat jízdu na kajaku, měli byste si dát čas najít lodi, která se hodí k vašemu rámu, vašemu paddlingovému stylu a podmínkám, které nejvíce chcete pádlovat. Neexistuje žádný kajak s jedním rozměrem a žádný kajak to nedokáže. Z tohoto důvodu mají mnozí pasažéři vlastní několik různých lodí, které vyhovují nejrůznějším vodním podmínkám. Pokud právě začínáte v tomto sportu, vyberte si člun vhodný pro typ jízdy na kajaku, který se chcete dozvědět.

Typy

Kajaky přicházejí ve třech základních typech: rekreační nebo rybářské, moře nebo turné a bílá voda. Whitewater kajaky také přijdou v několika různých typech, včetně říční běžec, potápění loď a hrací člun. Boats Whitewater jsou nejkratší ze tří hlavních typů, jejichž délka je od 5 do 8 stop. Turistické kajaky mohou být více než 20 stop dlouhé a rekreační lodě spadají mezi 9 až 15 stop. Všechny tři typy jsou k dispozici s alternativou sit-on-top k tradičnímu uzavřenému kokpitu.

Funkce

Turistické kajaky a rekreační kajaky se nehoupají snadno a snadno se pálí v přímce. Díky tomu jsou ideální pro dlouhé úseky ploché nebo hluboké vody a pro přepravu zařízení. Dlouhá, úzká konstrukce turistického kajaku je speciálně navržena pro rychlé a efektivní řezání vlnami, ale tento design je také obtížný. To znamená, že turnajový kajak nemusí být tou nejlepší volbou pro rybaření, což často vyžaduje možnost manévrování do slibných rybářských otvorů. Kajaky Whitewater jsou navrženy tak, aby se rychle otočily a pomohly manévru paddlerů přes nepředvídatelné, rychlé a skalní vodní cesty. Konstrukční prvky, které umožňují tyto pohyby, také způsobují, že houpačka se snadno otáčí, což může způsobit, že některé nově příchozí jsou nepříjemné. Tyto čluny jsou také pomalé a obtížně se pádly na ploché vodě, což může učinit klidné úseky mezi rychlíky mnohem méně příjemným.

Možnosti

Pokud hledáte pádlo kolem jezera nebo jít na lehké pádlo po líné řece, s nebo bez rybaření, pak rekreační kajak je pravděpodobně vaší nejlepší volbou. Pokud chcete jít na vícedenní řeky nebo na moře dobrodružství a potřebujete dostat spoustu výstroje, je mořský nebo turné kajak pravděpodobně pro vás. Pokud byste chtěli zkusit běhání, technické manévry nebo triky rideo, měli byste si koupit lodi na bílé vodě.

Velikost

Jakmile se rozhodnete pro typ kajaku, musíte si najít ten, který odpovídá vašemu rámu. Rekreační lodě mají velké, široké kokpity a lze je přizpůsobit tak, aby vyhovovaly většině lidí. Turistické kajaky jsou užší a někteří lidé možná budou muset nakupovat, aby našli pohodlný kajak. U kajaku na bílé vodě se chcete dostat docela dobře. Většina může být přizpůsobena podložkami kyčelního kloubu a pěnou, která se hodí pro tenké lidi, ale vysokí, krátkozobí, velcí nebo širokokapacitní lidé možná budou muset vypadat trochu těžší najít loď, která jim vyhovuje.

Tipy

Chcete-li si koupit kajak, promluvte s lidmi, kteří skutečně pádli. Velké obchody se sportovním zbožím nemusí mít odborné znalosti personálu nebo dostatečně široký výběr, aby vás dostali na správnou loď. Pokud je to vůbec možné, dejte si loď před nákupem. Mnoho dodavatelů hostí velké množství prodejů několikrát ročně a umožní vám demo několik lodí, a to jak použitých, tak i nových. Můžete také zkontrolovat on-line weby a brožovací vývěsní tabule pro použité lodě ve vaší oblasti.

Americká kanadská asociace doporučuje kurzy pro kajaky pro všechny začátečníky, i když je to jednodenní nebo třídenní lekce. Třídy vám pomohou zlepšit své dovednosti rychleji a bezpečněji než učení z pokusů a omylů. Kajakové kurzy vás také naučí, co potřebujete vědět o bezpečnosti a vybavení kajaku.

Bezpečnost