Krystaly moči u dětí

Krystaly moči, které jsou děsivé pro první rodiče, jsou zcela normální u novorozenců. Obvykle se v prvních několika plenkách objevuje jako červený prášek z “cihelného prachu”, močové krystaly se mohou snadno mylně zamyslet za krev v moči, což způsobuje zbytečné obavy. Většinu času tyto krystaly samy o sobě odjedou, i když pokud přetrvávají kolem pátého dne života, možná budete chtít vyhledat poradce svého pediatra.

Identifikace

Novorozenci, kteří jsou krmeni primárně na kolostru, vysoce koncentrovaná časná forma mateřského mléka, často vykazují ve svých mokrých plenkách malý červený prášek z “cihelného prachu”. Zbarvení se může pohybovat od oranžové až růžové a je velmi běžné v první den nebo dva.

Příčiny

Moč nebo krystaly kyseliny močové jsou prostě výsledkem vysoce koncentrované moči a obecně se předpokládá, že jsou způsobeny malým množstvím kolostra, které může novorozené dítě trávit. Nízké objemy kolostra obvykle nepostačují k vytvoření pravidelného tekutého moči, což vede ke vzniku krystalů kyseliny močové. Jakmile do matky nastane pravidelné mateřské mléko, obecně kolem třetího až pátého dne, moče vašeho dítěte musí vypadat jasně.

Úvahy

Pokud krystaly moči přetrvávají po pátém dni, vaše dítě může trpět dehydratací. Toto je obvykle důsledkem nedostatečného příjmu mateřského mléka nebo kojenecké výživy. Pokud vaše dítě produkuje asi šest mokrých plenek denně, měli byste ho vzít ke svému lékaři, aby ho zvážil. Pokud se ponechá neléčen, může se dehydratace stát vážným zdravotním problémem u novorozenců a malých dětí.

Mylné představy

Jeden z možných problémů s diagnostikou dehydratace je, že mnozí zdravotničtí pracovníci chybují krystaly moči kvůli krvi, zvláště pokud jste je kontaktovali po telefonu a ne osobně. U novorozenců může dojít k malému množství vaginálního krvácení kvůli vysokým hladinám hormonů matky ve dnech před porodem. Podobně, chlapci, kteří byli obřezáni, budou ve svých plenkách mít malé stopy krve. Správnou diagnózu může udělat váš pediatr.

Řešení

Pokud vaše dítě trpí dehydratací, je to pravděpodobně výsledek nesprávné techniky kojení. Pokud si nejste jisti, jak zajistit, aby vaše dítě dostávalo odpovídající množství mléka, poraďte se se svým pediatrem nebo konzultantem kojení. Pokud je vaše dítě podáváno na základě formulace, zkontrolujte pokyny uvedené na štítku a zjistěte, zda přípravek správně připravujete. Jakmile dítě dosáhne plnění mléka, močové krystaly by měly zmizet z dalších mokrých plen.