Který je zdravější: skutečný javorový sirup nebo falešný?

Při nakupování sirupu, které si můžete dát na ranní palačinky nebo vafle, může být volba okouzlující. Produkty uváděné na trh jako skutečný javorový sirup mohou stát mnohem víc než jiné, uměle ochucené sirupy, ale většina spotřebitelů netuší, za co platí. Podle “Vancouverského slunce” asi polovina spotřebitelů skutečně nezná rozdíl mezi skutečným a falešným javorovým sirupem. Pochopení toho, co je zdravější, vám může pomoci udělat správnou volbu pro vás a vaši rodinu.

Definice

Skutečný javorový sirup je vyroben z mýtného cukrového javoru Acer saccharum. Mýdlo se kondenzuje do tlusté viskózní látky. Falešný sirup, známý také jako imitace javorového sirupu, je typicky vyroben z baze kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy s přidáním barviva potravin a umělých příchutí. V Kanadě a ve Spojených státech může na obalu použít slovo “javor” pouze sirup s vysokým podílem skutečného javorového sirupu.

Cukry

Hlavním cukrem skutečného javorového sirupu je sacharóza, s menším množstvím fruktózy a glukózy. Imitací sirup obsahuje pouze zpracovanou verzi fruktózy kombinovanou s glukózou. Z pohledu počtu kalorií jsou tyto dva v podstatě stejné a studie zkoumající, zda je kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktosy pro zdraví zdravější než jiné sladidla, přicházejí s konfliktními výsledky.

Živiny

Obsah živin skutečného javorového sirupu je vyšší než obsah imitace sirupu, který se skládá převážně z cukrů bez vitaminů nebo minerálů. Skutečný javorový sirup má mangan a zinek, minerály, které mohou posílit imunitní zdraví. Obsahuje také malé množství jiných užitečných minerálů a vitamínů, včetně vápníku, riboflavinu, kyseliny pantothenové, draslíku a hořčíku.

Fytochemikálie

Přítomnost bioaktivních fytochemikálií, výhodných sloučenin produkovaných rostlinami, v reálném javorovém sirupu může být jednou z největších výhod oproti imitujícímu sirupu. Sloučeniny v javorovém sirupu nazývané fenoly mohou mít ochranný účinek proti rakovině. Studie z listopadu 2010 v časopise Journal of Agricultural Food Chemistry nalezla 23 jablečních látek v javorovém sirupu, včetně 16 dříve nezjištěných. Mezi další fytochemikálie v javorovém sirupu patří antioxidanty kumarin, vanilin, syringaldehyd a kyselina galová, které neutralizují volné radikály, které mohou poškodit buňky.

Úvahy

Nejenže je skutečný javorový sirup zdravější než falešná verze, ale je také chutnější v důsledku směsi živin, které obsahuje. Stejně jako všechny sladidla by měl být javorový sirup používán moderovaně. Vysoký obsah kalorií a cukru může vést k obezitě, pokud je používán příliš často a konzumace velkých množství najednou, může vést k nezdravým výkyvům hladiny glukózy v krvi.