Léčba vitaminem B12 u paralýzy

Vitamín B-12 je přírodní alternativní léčba ve spojení s tradičními léky k léčbě Bellovy obrny – stav, který způsobuje dočasnou paralýzu jedné strany obličeje, což znemožňuje symetrický výraz obličeje. Bellova obrna má řadu příčin, a proto musí být léčba individuálně určena.

Bellova obrna

Bellova obrna je dočasná paralýza 7. kraniálního nervu – obličejového nervu – který vystupuje z lebky pod uchem. Tento nerv stimuluje pohyb obličejových svalů, které produkují mrkání a blikání, kromě úsměvu a zamračení. Když nastane Bellova paralýza, svaly na tváři jsou slabé nebo paralyzované, což způsobuje, že oční víčko klesá a obličejové svaly se protahují na postižené straně obličeje. Podle Národního ústavu neurologických poruch a mrtvice se Bellova obrna každoročně postihuje 40 000 Američanů, zejména pokud trpíte lymskou nemocí, cukrovkou nebo onemocněním horních cest dýchacích, jako je například chřipka.

Příčiny

Bellova paralýza se vyskytuje, pokud je 7. kraniální nervy oteklé, stlačené nebo zanícené. Tyto stavy inhibují nervové signály z mozku na obličejové svaly, což způsobuje svalovou paralýzu. Podle Národního ústavu pro neurologické poruchy a mrtvici může být zvonek způsoben herpes simplex virus, stejným virem, který způsobuje opary. Předpokládá se, že virus infikuje nerv, což způsobuje otoky, které omezují přívod krve do nervu a brání jeho funkci. V některých případech dochází k poškození jemného myelinového pláště, který napomáhá nervovému vedení, čímž se prodlužuje Bellova obrna.

Tradiční léčba

Tradiční léčba je přizpůsobena k řešení základní příčiny Bellové obrny. Infekce jsou léčeny antibiotiky. Steroidní prednison redukuje zánět. Acyclovir – lék na léčbu viru herpesu – může urychlit zotavení. Bellova paralýza je těžké blikat, proto se doporučují lubrikační oční kapky. Doporučuje se také fyzioterapie, která zahrnuje masáž a cvičení svalů obličeje, aby se zabránilo trvalé svalové kontraktuře.

B-12 a Bellova paralýza

Vitamin B-12 je jedním z osmi vitamínů B. Tělo používá vitamín k přeměně jídla na energii. Pomáhá také podporovat zdravé nervové funkce, tvorbu červených krvinek a funguje v tandemu s folátem – vitamínem B-9 – k regulaci nálady a emocí. Injekce vitaminu B-12 jsou alternativní léčbou pro Bellovu obrnu. Ve studii z roku 1995, publikované v metodách a zjištěních v experimentální a klinické farmakologii, se vitamín B12 – také nazývaný methylkobalamin – injekce podávaný třikrát týdně omezil na dva týdny, na rozdíl od devíti týdnů samotným prednisonem. Injekce se podává přímo do oblasti tvářecího nervu. Vitamin pomáhá nervu a okolní svalové tkáni produkovat energii a snižovat zánět.