Nedostatek vitamínu D a vápníku u batolat

Vitamín D a nedostatky vápníku často způsobují podobné příznaky u batolat, takže může být obtížné zjistit, zda vaše dítě potřebuje více jedné nebo obou těchto živin. Zatímco doktor dokáže diagnostikovat nedostatky vitaminu D nebo vápníku, pomůžete předcházet problémům tím, že krmíte vaším batolem množství potravin, které obsahují tyto a další vitamíny a minerály.

Vitamín D a vápník pracují společně v těle a vytvářejí a chrání kosti a zuby. Vitamin D řídí hladinu vápníku a fosfátu v krvi a napomáhá absorpci vápníku buňkami v střevní stěně. Vitamin D také hraje roli v imunitní funkci, neuromuskulární aktivitě, růstu buněk a zánětu. Vápník pomáhá v krvi, svalových a nervových funkcích. Vitamin D může být produkován kůží, když je vystaven UV záření, nebo může být získán prostřednictvím stravy nebo doplňků. Vápník musí být získán z potravinových zdrojů nebo prostřednictvím přílohy.

Batošníci potřebují nejméně 400 IU vitaminu D denně a 500 mg vápníku. Mléko je hlavním zdrojem obou živin pro většinu batolat a malé děti. Jeden šálek vitamínu D zpevněného plnotučného mléka poskytuje asi 300 mg vápníku a 100 IU vitaminu D. Dalšími dobrými zdroji obou živin jsou obohacené obiloviny, fortifikovaný jogurt, fortifikovaná pomerančová šťáva a mastné ryby, jako je losos. Vitamin D se také vyskytuje v játrech a vejcích. Jiné zdroje vápníku zahrnují listovou zeleninu a chléb.

Nedostatky vápníku a vitaminu D v raném životě mohou způsobit nevratné celoživotní problémy. Ricket, porucha kostí charakterizovaná měkkými kosti a deformacemi skeletu, může vyplynout z nedostatku vitaminů D nebo vápníku nebo z nízkých hladin obou živin. Vzhledem k tomu, že batolata jsou často chráněna před dlouhodobým slunečním zářením, je nedostatek vitamínu D častým vinníkem ve vývoji rachity. Pro batolata, kteří nemohou konzumovat nebo ne konzumovat mléčné výrobky, mohou být nedostatky vápníku častější.

Pokud máte podezření, že vaše dítě má nedostatek vápníku nebo vitaminu D, promluvte s pediatrem o tom, že jeho krev bude testována na tyto dvě živiny. Chcete-li zabránit nedostatkům, ujistěte se, že vaše dítě dostane každý den alespoň minimální doporučené množství každé živiny tím, že poskytuje stravu s vysokým obsahem jak vitaminu D, tak vápníku. Několik minut slunečního záření denně může také zajistit dostatečnou produkci vitaminu D, aby vaše batole dostalo dost vitamínu.

Vitamín D a vápník

Bojová výživa

Nedostatky

Úvahy