Nedostatek vitaminu D způsobuje depresi a únavu

Vitamin D je vitamín rozpustný v tucích, který je nezbytný pro absorbování dostatečného množství vápníku a fosforu v těle. Je zapotřebí pro růst kostí, mineralizaci a remodelaci. Podle úřadu doplňků stravy, nedostatek vitaminu D způsobuje, že kosti se stanou křehkými, tenkými a deformovanými. Vitamin D také hraje důležitou roli při udržování zdravé imunitní a neuromuskulární funkce v těle a nedostatek může způsobit příznaky únavy a deprese.

Význam

Podle příruček Merck Online, je vitamin D nejprve uchováván v játrech a je přítomen ve dvou formách: vitamin D2 nebo ergocalciferol a D3 nebo cholekalciferol. Tyto formy nejsou v těle aktivní, ale je třeba je játry a ledviny přeměnit na kalcitrol, aktivní formu vitaminu D, který podporuje vstřebávání vápníku a fosforu střevem. Vitamin D se nazývá sluneční vitamin, protože i když je přítomen v několika potravinách, tělo ho vyrobí při vystavení slunečnímu záření. Nalézá se přirozeně v tučných rybách a rybí tuk, vejcích a opevněných potravinách, jako jsou obiloviny.

Symptomy nedostatku

Je téměř nemožné získat dostatečné množství vitaminu D v potravinách, takže většina nedostatků vitaminu D vyplývá z toho, že tělo není vystaveno dostatečnému slunečnímu záření. Podle symptomů nedostatku vitamínu D může být nedostatek vitaminu D obzvlášť obtížný u žen a některé příznaky, jako je deprese, změny nálady a zhoršení premenstruačního syndromu, mohou být pozorovány pouze u žen. Dalšími příznaky jsou nadměrná únava, ospalost během dne, svalová slabost a problémy s viděním. Děti mohou vyvinout zmírnění kostí nazývaných rachity, u dospělých se může objevit osteomalacie nebo osteoporóza. Nedostatek vitaminu D může hrát roli ve vývoji rakoviny tlustého střeva, prsu, vaječníků a močového měchýře.

Testování

Zpočátku se provádějí krevní testy pro stanovení hladin vápníku a fosforu v těle. Podle údajů LabTestsOnline, pokud jsou hladiny vápníku a fosforu nízké, může být hladina 25-hydroxyvitaminu D kontrolována, aby se potvrdil nedostatek vitaminu D. Nízké hladiny 25-hydroxyvitaminu D v krvi naznačují nedostatečné vystavení slunečnímu světlu a dietě vitaminu D.

Léčba a prevence

Léčba nedostatku vitaminu D zahrnuje získání většího množství slunečního záření a přidání vitamínu D do stravy. Podle Národního institutu pro artritidu a onemocnění pohybového ústrojí a kůže trvá pouhých 15 minut na slunci bez opalovacího krému několikrát týdně k výrobě dostatečného množství vitaminu D. Poraďte se s lékařem o tom, kolik vitaminu D doplníte do své stravy.

Rizikové faktory

Podle Úřadu doplňků stravy někteří lidé jsou více vystaveni riziku vývoje deficitu vitaminu D. Kojené děti nemusejí dostat dostatečné množství vitaminu D do mateřského mléka. Lidé ve věku nad 50 let mají snížené schopnosti vyrábět vitamín D skrze kůži a ledviny a starší, doma vázané osoby nemusí dostat dostatek slunečního světla. Ti s tmavší kůží mají větší množství melaninu, což může snížit množství vitaminu D absorbovaného ze slunečního záření. Ti, kteří mají malabsorpci tuků nebo kteří podstoupili operaci bypassu žaludku, jsou také ohroženi.