Nenarozené dítě a problémy s ledvinami

Ledviny začínají růst během prvního měsíce vývoje plodu. Tyto orgány produkují moč a udržují normální hladiny elektrolytů a tekutin v těle. Problémy s ledvinami, které se objevují během vývoje plodu, by mohly vést k komplikacím po porodu. Správné sledování a lékařský zásah by mohly snížit riziko těchto komplikací.

Typy

Obličejové problémy, které jsou někdy diagnostikovány při vývoji plodů, zahrnují polycystické onemocnění ledvin, hydronefrózu a fetální multicystickou dysplastickou ledvinu. Polycystické onemocnění ledvin způsobuje růst cyst v ledvinách. Když cysty rostou, poškozují ledvinové tkáně. Hydronefróza se týká otoku jedné ledviny. Tento stav způsobuje dilatační část ledvinovité části. Fetální multicystická dysplastická ledvina způsobuje tvorbu cyst v ledvinách. Dětská pamětní nemocnice popisuje tyto cysty jako vzhledově podobné jako hromada hroznů.

Příčiny

Polycystické onemocnění ledvin se vyskytuje v důsledku genetických mutací. Mutace genu PKD1, umístěného na chromozómu 16, způsobuje autosomální dominantní formu polycystické choroby ledvin, podle National Clearinghouse pro informace o ledvinách a urologických chorobách. Autozomální recesivní forma onemocnění nastává v důsledku mutace PKD2, lokalizované na chromozomu 4. Hydronefróza nastává, když zablokování moči způsobí, že moč se vrací do ledvin. Malformace ledvin způsobuje fetální multicystické dysplastické ledviny.

Identifikace

Prenatální vyšetření může identifikovat polycystické onemocnění ledvin, hydronefrózu a multicystickou dysplastickou ledvinu plodu u vyvíjejících se dětí. Amniocentéza, která zahrnuje odebrání vzorku plodové vody z dělohy, pomáhá diagnostikovat PKD. Lékaři také používají vzorek choriových villů k diagnostice PKD. Tento test zahrnuje odstranění malého kusu placenty a jeho testování na genetické poruchy a zdravotní závady. Prenatální ultrazvuk pomáhá detekovat hydronefrózu. Cornellova univerzita vysvětluje, že sonograf může zobrazovat ledviny plodu do 14. nebo 15. týdne vývoje. Během 20 týdnů může sonograf vidět vnitřní struktury ledvin. Ultrazvuk také pomáhá lékařům diagnostikovat případy fetálních multicystických dysplastických ledvin.

Účinky

Účinky potíží s plodovým ledvinem závisí na typu problému a jeho závažnosti. Účinky PKD se pohybují od mírné až těžké. Po porodu může PKD způsobit vysoký krevní tlak. FamilyDoctor.org uvádí, že selhání ledvin se vyskytuje u přibližně 50 procent lidí, kteří mají PKD. Tento stav může způsobit tvorbu cyst v pankreatu, vaječnících, mozku, slezině, játrech a střevách. Hydronefróza způsobuje bolest v oblasti mezi kyčlí a žebry. Fetální multicystická dysplastická ledvina může způsobit blokování ledvin a další poruchy ledvin.

Léčba

PKD a multicystická dysplastická ledvina plodu nemají lék. V případech PKD lékaři předepisují léky na kontrolu vysokého krevního tlaku. Pokud dojde k infekcím močových cest v důsledku PKD, antibiotika léčí infekci. PKD-indukované selhání ledvin vyžaduje léčbu ledvinovou dialýzou nebo transplantací ledviny. Poskytovatelé péče sledují průběh multicystické choroby ledvin pomocí ultrazvuku. Aby se zmírnila hydronefróza, lékaři ulehčují překážku, která způsobuje, že se moč ustoupí do ledvin.