Proč je dieta s vysokým obsahem vlákniny zakázána před kolonoskopií?

Národní shromaždiště informací o trávícím onemocněním popisuje kolonoskopii jako vyšetření, aby se podívalo do tlustého střeva a konečníku. Zkouška trvá méně než hodinu, ale často potřebujete několik dní na přípravu střevního traktu. Připravíte se na postup jíst stravu s nízkými vlákny a čiré kapaliny, podle Virginie Mason Bellevue. Zajistěte, abyste přísně dodržovali dietní pokyny svého lékaře, jíst nesprávné potraviny může zabránit efektivní zkoušce.

Vlákno není tráveno tělem a nachází se v potravinách, jako je celá pšenice, hnědá rýže, ovoce a zelenina. Vlákno se ve stolici zvyšuje a obsahuje velké množství zažívacích zbytků. Když dostanete kolonoskopii, vaše trávící ústrojí musí být bez tekutin a reziduí často způsobeno vláknem.

Kolonoskopie poskytuje kompletní vizuální obraz vnitřku vašich velkých střev. Pokud se v trávicím traktu objeví zbytky z vlákniny, fotoaparát umístěný na konci oblasti nepřevádí jasný obraz. To může způsobit opakování postupu.

Diety před kolonoskopií se liší podle poskytovatele zdravotní péče. Někteří navrhují stravu s nízkým obsahem vlákniny asi tři dny, po níž následuje den čistých tekutin před kolonoskopií. Ostatní lékaři mohou doporučit přísnou čistou tekutou stravu a několik dní před vyšetřením zcela vyloučit tuhé potraviny. Diskutujte o stravě, kterou vám lékař doporučí, pokud máte nějaké dotazy.

Potraviny s nízkým obsahem vlákniny před kolonoskopií zahrnují vařenou zeleninu bez semen a konzervovaného ovoce, podle Virginie Masonové. Na stránkách jsou navrženy běžné bílé pečivo, krekry a kotlety. Vyhněte se jíst hnědou rýži nebo pšeničné těstoviny. Zahrnujte měkké maso během jídel, jako jsou ryby nebo kuřecí maso, místo červených mas.

Den před zahájením léčby vás většina lékařů vyzývá, abyste sledovali jasnou tekutou stravu. Dieta pomáhá zajistit čistotu střeva. Veškeré průhledné tekutiny jsou v této době pitné, s výjimkou těch, které mají purpurové nebo červené barvy potravin. Barvení může být v průběhu procedury zaměňováno s vnitřním krvácením. Užívejte si želatinu v pevných i kapalných stavech. Dalšími nápoji jsou zázvorový pivo, limetková soda, čiré sportovní nápoje a voda. Pro usnadnění suchého krku jsou povoleny tvrdé bonbóny a pastilky v krku, pokud jsou na čisté tekuté stravě. Nepijte v kávu nebo čaj žádné mléko, včetně krému. Podle společnosti Johns Hopkins Medicine může jasná tekutá strava poskytovat až 1000 kalorií denně. Kalorie jsou nezbytné pro zvýšení energetické hladiny a udržení rovnováhy elektrolytů a sodíku.

Vlákno

Rizika

Navrhované diety

Low-Fiber Dieta

Jasná tekutá strava