Proč je multivitamin důležitý při dietě?

Většina vitamínů a minerálů, které konzumujete, by měla být nalezena ve vaší každodenní vyvážené stravě. Multivitamin by se měl užívat jen v případě, že tyto potraviny nedostanete do jídla. Neexistují žádné důkazy o tom, že užívání multivitaminu přinese kvalitu nebo roky do života, ale je to snadný způsob, jak se vyhnout nedostatku vitamínu.

Existují multivitamíny běžně užívané pro děti, ženy, muže, starší a těhotné ženy. Mezi multivitamíny mužů a žen není mnoho rozdílů, kromě multivitaminů mužů může být přidán bonus vitamínů, které podporují zdraví prostaty. Ženské vitamíny mají obvykle více železa kvůli měsíční menstruaci. Starší vitamíny budou mít málo až téměř žádné železo a zvýšené množství vitamínů B12 a D. Prenatální multivitaminy obsahují další kyselinu listovou a mohou mít DHA.

Pokud jste dieta ke zhubnutí, vaše strava by měla sestávat z řezání kalorií, ne živiny. Při konzumaci různých druhů ovoce, zeleniny, celých zrn a chudého masa byste měli mít možnost dostat si denní potřeby vitamínů. Multivitamín vás však ochrání před zdravotními důsledky nedostatku vitamínů. Zdravotní důsledky, jako je anémie s nedostatkem vitamínu, mají příznaky, jako je bledá kůže, únava, podrážděnost, duševní zmatenost a průjem. Kyselina listová v prenatálním multivitaminu zabraňuje poruchám neurální trubice u novorozenců a snižuje riziko srdečních onemocnění, rakoviny tlustého střeva a rakoviny prsu podle Harvardské školy veřejného zdraví. Některé běžné vitamíny, které získáte u multivitaminu, jsou vitamín A, který podporuje zdraví očí a pokožky, vitamín C pro váš imunitní systém a produkci kolagenu a vitamín D pro budování síly kostí.

Všechny mladé ženy by měly užívat prenatální vitamin, protože 50 procent těhotenství je neplánováno, říká Michael Roizen, MD, předseda Cleveland Clinic’s Wellness Institute. Těhotenství změní stravu, protože budete potřebovat dalších 300 kalorií denně během druhého a třetího trimestru. Pro všechny diety je důležité mít 600 mg vápníku, 500 IU vitaminu D a 200 mg hořčíku dvakrát denně. Neberte dva multivitamíny, ale Roizen doporučuje dvakrát denně užívat polovinu multivitaminu.

Pokud užíváte multivitamín, který má kyselinu listovou, vyvarujte se konzumace super-obohacených potravin s kyselinou listovou. Neužívejte více vitaminů než standardní doporučená dávka, protože příliš mnoho může mít negativní vliv na vaše zdraví. Pokud máte nedostatek vitaminu B-12, lékař vám může podat injekci vitamínu. Jiné nedostatky vitaminů ve vaší stravě mohou být obvykle léčeny doplňky stravy nebo změnami stravy.

Typy

Výhody

Doporučení

Úvahy