Proč jsou kosti důležité pro tělo?

Kostní systém se skládá z kostí a zubů. Normální lidské tělo má 206 kostí, které jsou potřebné pro různé funkce v těle. Kosti nejsou statické, což znamená, že neustále mění tvar a složení, aby vyhovovaly potřebám těla. Role kostí se rozkládá nad rámec funkce, která dává vašemu tělu svůj tvar. Existuje mnoho důvodů, proč jsou kosti pro tělo důležité.

Podpěra, podpora

Jednou z nejdůležitějších funkcí, které mají kosti v našem těle, je podpora a struktura. Kromě zubů jsou kosti nejtěžší a nejpevnější struktury v našem těle. Podle Národní námořní lékařské centrum, bez kostí, lidské tělo by v podstatě nebylo nic jiného než beztvaré kousky tkáně. Kosti jsou silné, ale lehké, což dává tělu podporu a tvar, aniž by ji váží.

Ochrana

Podle Minnesota State Emuseum hraje kosterní systém také důležitou roli při ochraně životně důležitých orgánů v celém těle. Tato ochranná role je možná nejvíce zřejmá pro lebku a páteř (obratle), protože tyto kosti chrání centrální nervový systém. Tato ochranná role je obzvláště důležitá, protože centrální nervový systém ovládá zbytek našeho těla a je velmi křehký. Žebra také chrání životně důležité orgány v hrudi, jako jsou plíce a srdce.

Hnutí

Kosterní systém také úzce spolupracuje se svalovým systémem v našem těle, až do okamžiku, kdy jsou oba systémy považovány za jednu entitu – muskuloskeletální systém. I když ne všechny naše svaly potřebují být připojeny k kosti, aby se mohli pohybovat (protože máme svaly v našem trávicím a kardiovaskulárním systému, které pomáhají těmto systémům fungovat), svaly, které používáme pro dobrovolné pohyby, vyžadují, aby kosti správně fungovaly. Svaly jsou připevněny ke kostem pásy tkáně nazývané šlachy. Kosti jsou nezbytné, protože svaly potřebují něco, na čem by se mohly připojit, aby se smísily a způsobily pohyb.

Produkce krvinek

Podle komplexního Cancer Center University of Michigan jsou kosti také důležité jako centrum pro produkci krevních buněk. Vnitřní část kostí je naplněna želatinovitým materiálem zvaným kostní dřeně, kde se vyrábějí červené krvinky (potřebné k transportu kyslíku do celého těla). Také se dělají bílé krvinky (potřebné pro imunitní systém), adipocyty (tukové buňky) a fibroblasty (potřebné pro vytvoření pojivové tkáně).

Vápník

Patofyziologické oddělení Colorado State říká, že kosti jsou také zodpovědné za regulaci hladin vápníku. Hladiny vápníku v krvi musí být udržovány v úzkém rozmezí, aby se zajistilo, že nervy a svaly jsou schopny správně pracovat. Většina vápníku v těle je uložena v kostech. Když tělo potřebuje více vápníku, kostní tkáň může být rozložena, aby se zvýšila zásoba krve. Nadbytečná vápník může být také uložena v kostní tkáni pro pozdější použití.