Proč pít vodu po cvičení?

Voda je nejdůležitější živina pro aktivní lidi. Pití spousty vody po cvičení je nezbytné pro nahrazení tekutin, které ztratíte, z pocení přes cvičení. Udržování dobré hydratace také podporuje zdravou ztrátu hmotnosti. Důležité je však, aby po cvičení nepijte nadměrné množství vody, protože to může vést k nebezpečnému zdravotnímu stavu, který se nazývá hypotémií.

Pitná voda po cvičení vám pomůže vyměnit kapaliny ztracené během fyzické aktivity, abyste zajistili, že zůstanou správně hydratováni. Když se při cvičení potíte, vaše tělo ztrácí velké množství vody, což může vést k dehydrataci, pokud jej nenahradíte pitnou vodou a jinými tekutinami. Ztráty pocení při cvičení mohou v průběhu hodiny překročit několik litrů. Dobrým ukazatelem toho, zda jste po cvičení adekvátně rehydratovali své tělo, je barva vašeho moče – jestliže jste dobře hydratovaný, vaše moč bude jasná. Při rehydratování po cvičení je nejlepší volbou pití studené vody, protože to také pomůže obnovit teplotu na normální úroveň.

Kromě výměny nezbytných tekutin, pitná voda po cvičení také slouží důležitým funkcím při hubnutí. Pitná voda vám pomůže naplnit a umožní vám cítit se plný, když budete jíst méně kalorií. Pro tělo je obtížné rozlišovat mezi hladem a žízní, takže žízeň může způsobit, že budete jíst příliš mnoho. Kromě toho může být pouze 1 procenta dehydratované, což může způsobit významný pokles metabolismu, což může ovlivnit úbytek hmotnosti. Pitná voda je proto dobrým doplňkem cvičení, pokud se snažíte dosáhnout nebo udržet zdravou váhu.

Zatímco pitná voda po cvičení může pomoci nahradit tekutiny ztracené potu, je také důležité pít vodu před cvičením a během cvičení, aby byla zajištěna správná hydratace, zvláště pokud pracujete v horkém dni nebo po delší dobu. Pitné tekutiny jiné než voda, jako je mléko nebo džus, mohou také pomoci rehydratovat vaše tělo po cvičení, nicméně kofeinované nápoje nejsou dobrou volbou pro hydratační účely, protože kofein skutečně podporuje ztráty tekutin. Sportovní nápoje, které neobsahují kofein, jsou inteligentní hydratační volbou pro tréninky trvající déle než 90 minut. Kromě výměny tekutin, sportovní nápoje také obnovují esenciální elektrolyty ztracené během vyčerpávající cvičení.

Během cvičení a po cvičení vypijte trochu vody. Pít masivní množství vody po cvičení však může způsobit nebezpečný stav nazývaný hyponatrémie, což může mít za následek záchvaty, kóma a dokonce i smrt. Tento stav je u zdravých lidí výjimečný, i když se někdy vyskytuje u sportovců, jako jsou maratónští běžci, kteří pijí několik galónů vody během nebo po cvičení. Během a po vytrvalostním tréninku nebo událostech, jako je maraton, by sportovci měli dávat pozor na pocity zmatku, nevolnosti, zvracení, únavy a otoků rukou a nohou, protože to může znamenat problém, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Hydratace

Voda a ztráta hmotnosti

Úvahy

Varování