Tradiční čínská strava

Tradiční čínská strava, která obsahuje nízké nebo mírné množství živočišných bílkovin a spoustu rostlinných potravin, je jedním z mnoha tradičních stylů stravování, které získaly chválu za své schopnosti bojovat proti nemoci. Více než jen lahodný způsob přípravy jídla, tradiční čínská kuchyně používá jídlo jako terapii k harmonizaci těla s ročním obdobím. Strategické směsi koření a chutí přispívají ke zdravým a lahodným kvalitám této stravy.

Funkce

Tradiční čínská strava obsahuje zeleninu, která byla lehce zapařená nebo zamíchaná, spolu s škrobem, jako je rýže, nudle nebo knedlíky. Maso a ryby jsou součástí tradiční stravy, ale jsou podávány v mnohem menším množství, než je obvyklé v západní stravě. Zatímco americké kuchyňské styly mají tendenci spojovat koření s příchutí, v čínské kuchyni, česnek a zázvor bývají zahrnuty jako pomůcky k trávení, uvádí se na webu Čínské holistické cvičení. Zelený čaj, známý svou antioxidačními vlastnostmi, se vyznačuje také výraznou čínskou stravou.

Pět příchutí

Tradiční čínská medicína, TCM, tvrdí, že všechno se skládá z pěti prvků: dřeva, ohně, země, kovu a vody. Každý prvek má odpovídající chuť: kyselá, hořká, sladká, horká a slaná. Vyrovnávání prvků strategickým jedením z různých skupin chuti je důležitou součástí čínské medicíny a může pomoci vám a dokonce i vašemu zvířecímu mazlíčku dosáhnout lepšího zdraví, podle článku článku o TCM a potravinách ve Veterinární fakultní univerzitě v Floridě. Máte-li průjem, mohou vám pomoci kysané potraviny, jako je citrón nebo jídlo nakládané do octa. Sladká chuť, doložená v medu a mnoha ovocech, nabízí náladové účinky.

Výzkum

Zásadní studie o výhodách tradiční čínské stravy byla 20letá dieta a zdravotní projekt China-Oxford-Cornell, jehož výsledky publikoval vedoucí výzkumník T. Colin Campbell ve své knize “Studie o Číně” z roku 2005. Campbell’s Zastřešující závěr ze studie byl, že nižší spotřeba živočišných bílkovin mezi venkovskými čínskými je primárním faktorem jejich nižšího výskytu srdečních onemocnění, cukrovky a obezity. Tradiční čínská dieta je důraz na zeleninu, techniku ​​lehkého vaření a některé druhy koření jsou také pravděpodobné faktory ve svých kvalitách podporujících zdraví.

Dietní terapie

Jedním ze sofistikovanějších pojmů v čínské kuchyni je myšlenka, že všechno, co jíte, může ovlivnit váš celkový stav a pohodu. Vyberte si, co jíst na základě vašich osobních fyzických tendencí, doporučuje Lizette Montgomery ve svém článku z roku 1996 o léčení potravin v časopise Yoga Journal. Čínská medicína dělí potraviny do kategorií “vytápění” a “chlazení”. Pokud máte tendenci být chladná, Jídlo oteplování potravin, jako jsou vařené zrna a chilli může pomoci. Pokud jste přehřátí a nervózní, můžete zkusit surovou zeleninu a syrové ovoce, které chladí.

Zkuste to

Nemusíte být profesionální čínský šéfkuchař, který těží z tradičních čínských způsobů vaření. Misha Ruth Cohenová, praktika tradiční čínské medicíny a autor knihy “Čínská cesta k uzdravení”, uvádí na internetových stránkách Acupuncture.com, že tradiční čínská strava funguje, protože se spoléhá na místně pěstované celé ovoce a zeleninu, které jsou v sezóně. Cohen doporučuje používat maso jako přízvuk k jídlu, nikoliv klíčovým bodem. Když se nejprve pokusíte přejít na čínský styl jídla, konzumace řepy, mrkve a lopuchu je myšlena, že pomůže vašemu tělu očistit se od toxinů, které by mohlo být potřeba očistit.