Trubice proti bezdušovým pneumatikám na horských kolech

Rube vs. bezdušková debata je běžná v kruzích horské cyklistiky. Zatímco oba systémy jsou spolehlivé a mají své vlastní výhody, může se skutečně dostat k preferencím jezdce a klidu. Mnozí jezdci jsou spokojeni s možností běhu jednoho systému. Experimentování s těmito dvěma systémy je jistým způsobem, jak zjistit, co vám nejlépe vyhovuje.

Základy pneumatiky pro trubky

Tento dobře známý systém je založen na tom, že uvnitř samotné pneumatiky má samostatnou vnitřní trubku, která se nafoukne vzduchem a určuje jízdní vlastnosti pneumatiky. Trubky se v terénu snadno opravují, mohou být přepravovány v sadě nástrojů a jsou nenákladné. K dispozici jsou různé trubky pro pneumatiky různých velikostí. Trubkové pneumatiky jsou lehké, ale když jsou spojeny s trubkami, stávají se těžšími.

Tube Tire Cons

Ostré předměty mohou tyto trubice snadno propíchnout, nebo když spustí nižší tlak v pneumatikách, mohou “zaseknout rovně”, což způsobuje prasknutí hadího kousnutí způsobeným tlakem vzduchu, který se vytváří v jedné oblasti trubice, která je běžná při jízdě v terénu. Oprava rozbité trubice je poměrně snadná, ale trénink a dovednost jsou rychlé a účinné. Pro tyto opravy na trati je nezbytná opravná sada / náhradní trubka a některé základní mechanické dovednosti.

Univerzální systém bez trubek

UST bezdušové pneumatiky nevyžadují žádnou vnitřní trubku, ale nevyžadují speciální ráfek, který by měl na okraji pneumatiky na okraji pneumatiky, aby se posadil tak, aby umožnil správné utěsnění. Tyto ráfky jsou kompatibilní s použitím vnitřních trubek, stejně jako bezdušové pneumatiky, takže jezdec má možnost jakéhokoli systému. Mnoho společností nabízí verze stejné pneumatiky v trubce a UST. Pro bezdušový ráfek je nutný kloub ventilu a řada jezdců si vybírá, aby přidával nějaký těsnící tmel, aby se zabránilo ztrátě vzduchu a chránilo před propíchnutím.

Výhody bez pneumatik bez pneumatik

Pneumatiky bez tuby jsou poněkud odolnější. Jsou mírně těžší než běžné pneumatiky, ale celkově lehčí, když nepotřebujete trubku. Mnoho výrobců, jako je IRC, poskytuje ve svých pneumatikách UST vnitřní vložku, která zabraňuje úniku nebo zabraňuje poškození pláště. Podle IRC, použití tenkého pryžového potahu na vnitřní stěnu pneumatik přestane unikat a umožní jeho snadnější opravu na poli.

Méně vzduchu se rovná lepší trakci

V obou systémech snižuje tlak vzduchu v pneumatikách plochu běhounu v kontaktu se zemí. Výsledkem je lepší přilnavost nebo přilnavost pneumatiky. Jezdci mohou v bezdušových pneumatikách dosahovat až o 15 procent nižšího tlaku vzduchu a poskytují tak úžasnou trakci v těch nejnáročnějších podmínkách.

Oba typy pneumatik lze opravit pomocí speciálních náplastí. Jak bylo uvedeno, mnoho uživatelů bez trubic přidá do pneumatiky těsnicí materiál před montáží na ráfek, ačkoli to může zničit jisté záruky výrobců pneumatik. Pneumatiky bez trubek mohou být také obtížně instalovatelné a odstranitelné díky tuhému patku, který je určen pro uchopení okraje na ráfku.

Seam seal a Patch Kit