Vazokonstrikčních účinků na sportovce

Vasokonstrikce cév je normální reakcí na určité podněty. Chcete-li pracovní svaly zásobovat krví, kterou potřebují, vaše tělo přesměruje tok krve. Jednoduchý mechanismus rozšíření nebo zúžení krevních cév umožňuje více či méně průtoku krve do určitých oblastí. Během cvičení je většina krve odstraněna z trávicích, močových a reprodukčních oblastí a směrována do srdce, plic a kosterních svalů. Sportovec může při hojení léčit vazokonstrikci, modulovat teplotu těla a předcházet chronickým onemocněním.

Terapie

Vasokonstrikce může být použita jako terapie pro léčbu poranění spojeného se sportem. Studená terapie nebo kryoterapie manipuluje cévy s poraněnými svaly, aby zmírnila bolest. Studená terapie působí působením vazokonstriktu v místě poranění. To znamená, že ke zranění přichází méně krve, což pro sportovce poskytuje určitou úlevu.

Výhody vasokonstrikční terapie

Studená terapie pomocí vazokonstrikce má řadu výhod. Vaskonstrikce cév, které proudí do zranění, může pomoci snížit jak krvácení, tak otok. Pokud jsou cévy vazokonstrikované, nemohou do oblasti dodat velké množství krve, což znamená, že metabolismus do oblasti je také zpomalen. Nižší metabolismus v postižené oblasti vede k menšímu počtu buněčných úmrtí a rychlejšímu zotavení, což může být pro sportovce velmi důležité.

Termoregulace

Běžecké lyžování, bruslaři a bruslaři jsou všichni vážní sportovci. Trénink a soutěžení v chladu je fakt, který je sám o sobě kvůli účinkům vazokonstrikce na tělo. V chladném prostředí vaše tělo pracuje tak, aby udržovalo teplotu vašeho jádra stísněním nádob vystavených povrchu pokožky. Vazokonstrikce zpomaluje metabolismus kůží, což znamená, že potřebuje menší průtok krve a udržuje jádro a pracovní svaly v teple.

Stárnutí sportovce

Vasokonstrikce může být přínosem i pro stárnoucího sportovce. Vaše tělo zprostředkovává vazokonstrikci a vazodilataci prostřednictvím chemikálií a hormonů ve vašem těle. Jednou z metod je oxid dusnatý, který způsobuje vazodilataci v přítomnosti krevních cév. Jako člověk stárne, může tato metoda degenerovat, což způsobí, že krevní cévy se stanou méně citlivé, což vede k vysokému krevnímu tlaku. Vasokonstrikce u stárnoucího sportovce může pomoci udržet nádoby správně. Když je tělo trénováno, zlepší se endotelové zdraví, což může zabránit tomu, aby funkce oxidu dusnatého snížila a udržovala hypertenzi v zálivu.