Vitamín B5 a b6

Vitamín B5 a vitamín B6 jsou vitamíny rozpustné ve vodě. Vitamíny rozpustné ve vodě nemohou být tělem uskladněny, proto musí být nepřetržitě dodávány dietou. B vitamíny pomáhají tělu využívat energii z potravin, podle National Institutes of Health. Pomáhají také tvořit červené krvinky.

Funkce

Jak vitamín B6, tak vitamín B5 se podílí na metabolismu bílkovin. Vitamin B6 je také požadován pro metabolismus červených krvinek, odpověď imunitního systému a regulaci krevního cukru, podle National Institutes of Health. Je třeba převést aminokyselinu tryptofan na vitamín niacin. Vitamín B6 je také nutný k přípravě hemoglobinu. Vitamín B5 je nezbytný pro syntézu tuků, cholesterolu a steroidních hormonů, stejně jako syntézu acetylcholinu, neurotransmiteru a melatoninu, což je hormon podle Linus Paulingova institutu na Oregonské státní univerzitě.

Nedostatek

Nedostatek vitaminu B5 nebo B6 je vzácný. Bylo zjištěno, že nedostatek vitaminu B5 má za následek bolesti hlavy, únava, nespavost, střevní poruchy a necitlivost a mravenčení rukou a nohou, i když tento výsledek nebyl v následné studii opakován, jak uvádí Linus Paulingův institut Oregonské státní univerzity. Dospělí pacienti by měli mít alespoň 5 mg vitaminu B5 denně. Alkoholici mohou být ohroženi nedostatkem vitaminu B6 kvůli problémům s metabolizací vitamínů a špatnou výživou. Nedostatek může vést k neurologickým příznakům, včetně záchvatů, podrážděnosti, deprese a zmatenosti. Dospělí pacienti by měli mít denní dávku 1,3 mg. Muži starší než 50 let by měli mít 1,7 mg denně. Ženy starší než 50 let by měly mít 1,5 mg denně.

Srdeční choroba

Vitamín B6 může hrát roli při snižování hladin homocysteinu v krvi, což snižuje riziko srdečního záchvatu a mrtvice, uvádí Linus Paulingův institut Oregonské státní univerzity. Pantethine, derivát vitaminu B5, může podle ústavu také hrát roli v prevenci srdečních onemocnění tím, že snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů.

Léčba

Vitamin B6 byl používán k léčbě premenstruačního syndromu a nežádoucích účinků antikoncepčních pilulek a byl navržen jako léčba deprese, avšak žádný přesvědčivý důkaz nenalezl, že je to podle Linus Paulingova institutu přínosné. To může být užitečné pro snížení ranní nemoci v těhotenství. Vitamín B5 může urychlit hojení ran, přestože je zapotřebí více výzkumu.

Zdroje

Jak vitamín B5, tak vitamín B6 se nacházejí v obilninách obilovin, obilovinách, masa, rybách, mléčných výrobcích a fazolích. Vitamín B6 se vyskytuje u některých druhů ovoce a zeleniny. Bohaté zdroje vitaminu B5 a vitaminu B6 zahrnují játra, žloutek, slunečnice, pistácie, losos a tuňák. Houby Shiitake jsou zdrojem obou vitamínů. Jeden pohár obsahuje 52 procent doporučené denní spotřeby vitamínu B5 pro ty, kteří mají 2 000 kalorickou dietu, podle USDA National Nutrient Database for Standard Reference.