Vitamín D pro starší slabost nohou

Vitamin D je nezbytný pro regulaci vápníku a fosforu v kostech. Jak stárnete, vaše tělo nemůže syntetizovat vitamín D tak efektivně, jako když jste byli mladší, což vede ke slabým kostem a nohám, pokud nedostanete z vašeho jídla příliš mnoho vitaminu D. Výsledná ztráta kostní hmoty může vést k osteoporóze a zvýšenému riziku zlomenin. Podle nemocnice Johns Hopkins může zvýšený příjem vitaminu D snížit riziko vzniku tohoto oslabeného stavu kostí.

Kromě posilování vnitřku kostí tím, že udržuje dostatečnou hladinu kostní hmoty, hraje důležitou roli také síla svalů. Podle Johns Hopkins je slabost nohou běžným vedlejším účinkem nedostatku vitaminu D. Nízká hladina vitaminu D vás může přinutit k procházení pomaleji a mít větší potíže se zvednout z posezení.

Po dosažení věku 50 let byste měli podle názoru Nadace pro národní osteoporózu denně dostat 800 až 1000 mezinárodních jednotek vitaminu D denně. Tato živina je rozpustná v tucích, a proto podléhá tvorbě toxicity, proto byste měli před podáním doplňků konzultovat se svým lékařem. Průměrná strava neposkytuje dostatek vitaminu D k dosažení těchto hladin a senioři mají potíže při syntéze vitaminu D z expozice slunce, což v některých případech vyžaduje vitamínové doplňky.

Mastné ryby, jako je makrela, losos a tuňák, jsou účinnými zdroji vitamínu D. Omezené obiloviny a obohacené pomerančové šťávy mohou zvýšit váš denní příjem, ale opevněné mléko je jedním z nejběžnějších zdrojů vitaminu D. Nárok na označení však nemusí být vždy Poskytují vám odpovídající informace o množství vitaminu na porci.

Každé množství vitaminu D přes 4 000 mezinárodních jednotek denně může vést k toxickým účinkům, jak uvádí Linus Pauling Institute. Orgány, jako jsou ledviny a srdce, mohou vyvstávat kalcifikace. Nežádoucí účinky přílišného množství vitaminu D zahrnují problémy, které jste se snažili vyhnout, jako je ztráta kostní hmoty a slabost nohou. Pokud máte stav, který způsobuje nežádoucí účinky při užívání doplňků vitaminu D, jako je tuberkulóza, hyperparatyreoidismus nebo lymfom, měli byste mluvit se svým lékařem.

Podpora kostí

Dávkování

Zdroje

Varování