Výhody mokré sauny

Mokré sauny – známé také jako parní sauny nebo parní místnosti – zahřívají malou, uzavřenou místnost s vlhkým ohněm, dokud prostor nedosáhne od 100 do 114 stupňů Fahrenheita. Na rozdíl od rozšířeného přesvědčení, mokré sauny nevedou k tomu, že byste museli zbavovat libry nebo uvolňovat toxiny z pokožky, především pak tyto páchnoucí ústupy slouží jako forma uvolnění. Mokré sauny však způsobují mnoho změn ve vašem těle, které vedou ke kombinaci jak zdravotních, tak kosmetických přínosů.

Pára a kůže

Vzhledem k tomu, že vlhké sauny způsobují pocení, póry se otevřou, což vede k dočasnému čištění pokožky. Stejně tak teplo rozšiřuje vaše krevní cévy a zvyšuje tok krve přibližně o 100% po 10 nebo 15 minutách. To dává pokožce zdravý, “zářící” vzhled. Pocení v sauně způsobuje, že vaše tělo uvolní přebytečnou sůl, ale v tomto období neexistují žádné důkazy, které by podporovaly uvolňování toxinů z pokožky.

Mysl a sval

Podle Columbia University “Go Ask Alice!”, Klíčové zdravotní výhody mokré sauny spočívají v relaxačních vlastnostech. Teplo snižuje váš krevní tlak a váš puls, vytváří uklidňující pocit a pomáhá bojovat proti účinkům stresu. Mokré sauny také pomáhají snižovat bolestivost a podporovat zotavení tím, že uvolňují svaly. Podobně nemocniční systém společnosti TriHealth uvádí, že vystavení teplu může pomoci zmírnit příznaky artritidy a fibromyalgie.

Dýchání snadné

Ačkoli suché sauny nabízejí mnoho výhod jako mokré sauny – včetně otevření pórů a uvolnění svalů – pouze mokré sauny pomáhají v dutinách. Vlhké teplo odfoukne sliznice, uvolní sinusové průchody a otevírá Eustachovy trubice. Pokud jste dříve ošetřili studené nebo zanesené dutiny dýcháním párou, pravděpodobně budete mít podobný úspěch u mokré sauny. Pokud však trpíte astmatem, vyhýbejte se mokré sauně, protože vlhký vzduch vlhké sauny může způsobit útok.

Hmotnostní otázka

Zatímco v mokré sauně můžete vyvážit váhu vody, můžete vypadat jako zastřihovač, efekt rychle zmizí – váhu znovu získáte, jakmile budete mít více vody. Na straně plus společnost TriHealth poznamenává, že váš čas v sauně zvyšuje spotřebu energie, což zase zvyšuje váš potenciál spalování kalorií a napomáhá podpoře hubnutí. Tuto výhodu však využijete pouze společně s běžným rutinním cvičením. Když mluvil s firmou HealthTap, Dr. Michael S. Fisher říká, že mokrá sauna může zlepšit toleranci při cvičení a vytrvalost, neboť podporuje plazma a objem červených krvinek.

Péče

Budete muset vzít dostatek vody – asi dvě až čtyři sklenice – před a po vašem čase v mokré sauně, abyste zůstali správně hydratovaní. Sauny slouží jako ohniště pro infekce produkující mikroby, jako jsou ty, které způsobují nohou sportovce, takže se vždy vybavte alespoň jedním ručníkem a dvojicí nepromokavých sandálů. Chcete-li maximalizovat přínosy pro zdraví a cítit to nejlepší ve vlhké sauně, vyvarujte se konzumace nebo konzumace alkoholu dříve, než budete parní. Těhotné ženy a lidé s krevním tlakem nebo onemocněními souvisejícími se srdcem by neměli vyhýbat saunám, protože zdravotní rizika pro tyto strany značně převažují nad potenciálními přínosy. Bez ohledu na to, jak jste zdraví, omezte svůj čas v mokré sauně na 10 až 20 minut na relaci.